Aniela Kozłowska brązową medalistką Mistrzostw Polski – Olsztyn 2024

W Olsztynie (27-28 stycznia) odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów w szabli. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechało 114 szablistów, by w Warmińsko-Mazurskim Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej walczyć o tytuł mistrza i mistrzyni Polski. Najlepiej z olsztyńskich zawodników turniej skończyła Aniela Kozłowska, stając na najniższym stopniu podium.

Radość miesza się z goryczą, bo niewiele zabrakło, żebym znalazła się w finale turnieju – wyznaje Aniela Kozłowska. – Zabrakło nieco szczęścia i lepszej analizy ostatnich akcji przez sędziów. Ale taki jest sport, a w przypadku walk szablą arbitrzy mają przestrzeń do własnej interpretacji tego, co się zdarzyło na planszy. Mimo tego cieszę się z brązowego medalu. Zawsze dla sportowca podium mistrzostw kraju jest ważnym osiągnięciem – komentuje szablistka.

Aniela świetnie prezentowała się na tym turnieju. Pokazała cały wachlarz swoich możliwości, poprzez świetne natarcia, czy piękne akcje w obronie. Ciężko pracuje, jest zaangażowana w treningi, czego efekty widać podczas walk. Jestem przekonany, że jest już gotowa na odnoszenie największych sukcesów na arenie międzynarodowej. Musi tylko dać sobie mentalnie prawo do wygrywania – uważa jej trener Adam Sęczek z UKS Hajduczek Olsztyn.

Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny, w którym wystartowali zawodnicy z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Karolina Mejun, Elżbieta Mejłun, Julia Mikulska-Bąk, Antonina Dobies, Krzysztof Dowgierd, Paweł Zastawny, Łukasz Kowalczyk, Oskar Kusak, Alan Krych i Samuel Myśliwiec. Do półfinału dotarła Aniela Kozłowska, na ćwierćfinale swój występ zakończył Paweł Zastawny.

Aniela w drodze do półfinału pokonała kolejno: 15:4 Lenę Witkowską (Grodziski Klub Szermierczy), 15:12 Maję Konecką (AZS Poznań) i Kalinę Kordel 15:10 (Zagłębiowski Klub Szermierczy). W półfinale, po niezwykle emocjonującej i wyrównanej walce, uległa 14:15 Zuzannie Poradzie (TMS Zagłębie Sosnowiec), zajmując trzecie miejsce.

Paweł Zastawny w pierwszym starciu wygrał 15:14 z Antonim Flaszakiem (AZS Poznań), w kolejnej 15:13 z Mikołajem Fiedorowiczem (UKS Szabla Brzoza), by w ćwierćfinale uznać wyższość 4:15 późniejszego mistrza Polski Benedykta Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki), zajmując ostatecznie szóste miejsce. – To był dobry start. Mistrzostwa Polski są zawsze trudnym turniejem. Jest znacznie większe obciążenie psychiczne. Tym razem doszedł fakt, że startowaliśmy u siebie. Chciałoby się wypaść przed własną publiką jak najlepiej. To zwiększa wewnętrzną presję – komentuje Paweł Zastawny.

Podobnie uważa trener kadry wojewódzkiej szabli Mikołaj Grzegorek. – Nie wszyscy poradzili sobie z tą presją. Ponadto dla niektórych zawodników to trudny czas. Muszą, ze względu na przygotowania do matury, zrezygnować z części treningów. To też ma znaczenie. Najważniejsze, żeby każdy z nich wyciągnął odpowiednie wnioski na przyszłość – mówi Grzegorek.

Drugiego dnia odbył się turniej drużynowy. Team dziewcząt (Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Julia Mikulska-Bąk) po zwycięstwie w ćwierćfinale 45:36 nad UKS Szablą Ząbki, przegrał walkę o finał z ekipą TMS Zagłębie Sosnowiec. W walce o trzecie miejsce nasze szablistki uległy 41:45 drużynie Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego, kończąc rywalizację na czwartym miejscu.

Drużyna mężczyzn (Krzysztof Dowgierd, Paweł Zastawny, Oskar Kusak, Alan Krych) zajęła piąte miejsce. Organizację Mistrzostw Polski juniorów w szabli wsparł prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako oraz urząd marszałkowski. UKS Hajduczek Olsztyn wspiera Fundacja Orlen, Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej o Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wyniki kobiet
1 – Porada Zuzanna – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – Więckiewicz Maria – UKS Szabla Ząbki
3 – Kozłowska Aniela – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Wójcik Gabriela – Zagłębiowski Klub Szermierczy
…………………………………………………………………
19 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
26 – Mejłun Karolina – UKS Hajduczek Olsztyn
30 – Mikulksa-Bąk Julia – UKS Hajduczek Olsztyn
39 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki mężczyzn
1 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
2 – Broniszewski Marcel – MUKS Victor Warszawa
3 – Pardela Michał – UKS Szabla Ząbki
3 – Denkiewicz Aleksander – UKS Szabla Ząbki
…………………………………………………………………
6 – Paweł Zastawny – UKS Hajduczek Olsztyn
9 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
10 – Kusak Oskar – UKS Hajduczek Olsztyn
23 – Krych Alan – UKS Hajduczek Olsztyn
27 – Kowalczyk Łukasz – UKS Hajduczek Olsztyn
58 – Myśliwiec Samuel – UKS Hajduczek Olsztyn

Turniej drużynowy kobiet
1 – TMS Zagłębie Sosnowiec 1
2 – TMS Zagłębie Sosnowiec 2
3 – Zagłębiowski Klub Szermierczy
…………………………………………………………………
4 – UKS Hajduczek Olsztyn

Turniej drużynowy mężczyzn
1 – MUKS Victor Warszawa
2 – UKS Szabla Ząbki
3 – KKSZ Konin
…………………………………………………………………
5 – UKS Hajduczek Olsztyn