III Puchar Polski juniorów w szabli – Olsztyn 2024

W Olsztynie odbył się III Puchar Polski juniorów w szabli. Zawodnicy rywalizowali w nowo otwartym Warmińsko-Mazurskim Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej. – To był kolejny udany turniej dla naszych szablistów – komentuje Mikołaj Grzegorek, trener UKS Hajduczek Olsztyn i trener kadry wojewódzkiej szermierki. – Aniela Kozłowska dotarła do finału pucharu, kończąc rywalizację na drugim miejscu, a Krzysztof Dowgierd zajął trzecie miejsce. Warto podkreślić świetną postawę Oskara Kusaka i Pawła Zastawnego, którzy dotarli do ćwierćfinałów zawodów – wylicza trener.

To był trudny turniej – podkreśla Aniela Kozłowska. – Start przed własną widownią, to pewne obciążenie dla zawodnika, tym bardziej, że to pierwsze zawody w Olsztynie. Zakończenie pucharu finałem, to bardzo dobry rezultat, choć zapewne wielu liczyło na to, że stanę na najwyższym stopniu podium. Myślę, że mimo wszystko nie są zawiedzeni – uśmiecha się szablistka. – Zajęcie miejsca na podium, to zawsze sukces, to efekt naszej ciężkiej codziennej pracy. Dobrze, kiedy są takie efekty, zwłaszcza podczas startów przed własną publicznością – dodaje Krzysztof Dowgierd.

W sumie do stolicy Warmii przyjechało 98 szablistów, a na planszach rywalizowali również zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Antonina Dobies, Julia Mikulska-Bąk, Krzysztof Dowgierd, Paweł Zastawnym, Oskar Kusak, Alan Krych i Samuel Myśliwiec.

Po walkach grupowych wszystkie szablistki z Olsztyna zakwalifikowały się do fazy pucharowej turnieju. Najwięcej emocji przyniósł start Anieli Kozłowskiej. W pierwszej walce pokonała 15:6 Natalię Bieńczak z TMS Zagłębie Sosnowiec, w kolejnej Amelię Siwek 15:11 (TMS Zagłębie Sosnowiec). W ćwierćfinale jej rywalką była Maria Więckiewicz (UKS Szabla Ząbki), którą pewnie pokonała 15:7. W półfinale wygrała 15:13 z Zuzanną Poradą (TMS Zagłębie Sosnowiec). W finałowej walce Aniela musiała uznać wyższość 11:15 Karoliny Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec), zajmując ostatecznie drugie miejsce. – Śmiałam się, że tak się ułożyła tabela i wyniki walk pucharowych, iż walczyłam praktycznie tylko z zawodniczkami z jednego klubu z Sosnowca. Trenerzy dokładnie się mi przyjrzeli, jaką mam dyspozycję dnia, które akcje mi wychodzą, a z którymi miałam dziś problemy. Czy to zaważyło na wyniku? Może trochę tak, choć wydaje mi się, że to mi zabrakło nieco cierpliwości i spokoju – uważa Aniela.

Zawodniczki UKS Hajduczek Olsztyn zajęły miejsca: 16 – Ela Mejłun; 17 – Karolina Mejłun; 19 – Antonina Dobies; 26 – Julia Mikulska-Bąk.

Bardzo dobry start odnotowali szabliści z Hajduczka. Trzech dotarło do ćwierćfinałów, a Krzysztof Dowgierd stanął na najniższym stopniu podium. Paweł Zastawny pokonał kolejno: 15:7 Aleksandra Makowskiego (Grodziski Klub Szermierczy); 15:3 Bartłomieja Obniskiego (IKS Szermierka Stawiguda). W ćwierćfinale musiał uznać wyższość 9:15 Konstantego Kutka (MUKS Victor Warszawa). Oskar Kusak wygrał 15:7 z Maciejem Figurskim (UKS Szabla Ząbki, 15:13 z Konstantym Makowskim (Grodziski Klub Szermierczy), by w ćwierćfinale przegrać 9:15 z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki).

Krzysztof Dowgierd w drodze do półfinału pokonał 15:5 Igora Radocha (KKSZ Konin), 15:7 Filipa Józefowskiego (AZS AWF Katowice) i 15:9 Bartosza Markera (TMS Zagłębie Sosnowiec). W półfinale uległ 9:15 Benedyktowi Denkiewiczowi, późniejszemu zwycięzcy turnieju.

III Pucharu Polski juniorów w szabli przeszedł już do historii. Choć to nie koniec emocji szermierczych. Już 27-28 stycznia w Olsztynie odbędą się Mistrzostwa Polski juniorów w szabli. – Będą emocje! – uśmiecha się Mikołaj Grzegorek.

Turniej organizował Polski Związek Szermierczy i UKS Hajduczek Olsztyn. Organizację zawodów wsparł prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Szablistów z UKS Hajduczek Olsztyn wspomaga Fundacja Orlen, Fundacja Lotto im Haliny Konopackiej i Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Szabla kobiet
1 – Karolina Hofman – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Zuzanna Porada – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Ewa Wasilewska – UKS 13 Białystok
………………………………………………………..
16 – Ela Mejłun – UKS Hajduczek Olsztyn
17 – Karolina Mejłun – UKS Hajduczek Olsztyn
19 – Antonina Dobies – UKS Hajduczek Olsztyn
26 – Julia Mikulska-Bąk – UKS Hajduczek Olsztyn

Szabla mężczyzn
1 – Benedykt Denkiewicz – UKS Szabla Ząbki
2 – Aleksander Denkiewicz – UKS Szabla Ząbki
3 – Krzysztof Dowgierd – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Konstanty Kutek – MUKS Victor Warszawa
………………………………………………………..
7 – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
8 – Paweł Zastawny – UKS Hajduczek Olsztyn
20 – Alan Krych – UKS Hajduczek Olsztyn
54 – Samuel Myśliwiec – UKS Hajduczek Olsztyn