II Puchar Polski juniorów – Poznań 2023

W Poznaniu (28 października 2023) odbył się II Puchar Polski juniorów w szabli. Aniela Kozłowska dotarła do finału, a Krzysztof Dowgierd zakończył rywalizację na półfinale. – Bez wątpienia można stwierdzić, że nasi zawodnicy się rozpędzają. Pierwszy turniej juniorów zadowalał, jednak do końca nie cieszył. Miniony możemy uznać za sukces. Aniela wywalczyła drugie miejsce, Krzysztof trzecie. Było wiele emocji, świetnych akcji, szermierczych parad. Miło oglądać postęp wszystkich szablistów z naszego klubu – zauważa Mikołaj Grzegorek, trener kadry szermierki województwa warmińsko-mazurskiego i trener UKS Hajduczek Olsztyn.

W sumie na planszach rywalizowało 59 szablistów i 38 szablistek z całej Polski, wśród nich zawodnicy Hajduczka: Aniela Kozłowska, Antonia Dobies, Julia Mikulska-Bąk, Elżbieta Mejłu, Karolina Mejłun, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk i Paweł Zastawny. Po walkach w grupach wszyscy pewnie awansowali do fazy pucharowej turnieju. – Walki w grupach toczą się to pięciu trafień, a na podstawie wyników zawodnicy rozstawiani są w fazie play off. Teoretycznie dobry start gwarantuje lepsze rozstawienie. Najsłabsi po tej fazie kończą zawody – wyjaśnia Grzegorek.

Aniela Kozłowska po grupach była rozstawiona, jako czwarta zawodniczka. W drodze do finału pokonała kolejno: Nelę Maszewską (AZS AWF Warszawa) 15:5; klubową koleżankę Karolinę Mejłun 15:5; w ćwierćfinale Lidię Tabędzką (Grodziski Klub Szermierczy) 15:4, zaś w półfinale Karolinę Kordel (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 15:8. W finale Aniela musiała uznać wyższość Zuzanny Lenkiewicz (TMS Zagłębie Sosnowiec) 7:15. – Zawsze dotarcie do finału turnieju jest ogromnym sukcesem. We wszystkich walkach czułam się dobrze, wychodziły mi wcześniej zaplanowane akcje, stąd pewne zwycięstwa. Nieco inaczej potoczyło się finałowe starcie. Zapewne zabrakło nieco pomysłu i pewności siebie. Myślę, że tę walkę przeprowadziłam źle taktycznie. Oczywiście, to doskonała lekcja – komentuje Aniela Kozłowska.

Bardzo dobry start zaliczyli olsztyńscy szabliści. Na najniższym stopniu podium rywalizację zakończył Krzysztof Dowgierd, a do ćwierćfinału dotarł Łukasz Kowalczyk. Dowgierd w pierwszej walce pucharowej pokonał Adama Krzemińskiego (Pałac Młodzieży Katowice) 15:11, następnie Szymona Dąbrowskiego (UKS 13 Białystok) 15:8 i Antoniego Flaszaka (AZS Poznań) 15:5. W półfinale przegrał z Aleksandrem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki) 13:15, zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Kowalczyk wygrał z Tomaszem Ratajem (Pałac Młodzieży Katowice) i z Adamem Kaczmarczykiem (KKSZ Konin) 15:12, by w ćwierćfinale ulec Marcelowi Broniszewskiemu (MUKS Victor Warszawa) 7:15. – Wygranie półfinału było dla mnie w zasięgu. Kilka razy nie posłuchałem się intuicji i zrobiłem błędną akcję. Co nie zmienia faktu, że jestem zadowolony z osiągniętego wyniku – uważa Dowgierd. Mikołaj Grzegorek podsumowując turniej podkreśla, że wszyscy zawodnicy pokazali się z dobrej strony. – Najważniejsza jest postawa na planszy, nie wynik. Ważna jest umiejętność utrzymania koncentracji i dobrze zaplanowana taktycznie walka. Tych elementów każdy uczy się przez całe swoje sportowe życie. Gratuluję startu każdemu – podkreśla trener.

Wyniki juniorki
1 – Lenkiewicz Zuzanna – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – Kozłowska Aniela – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Więckiewicz Maria – UKS Szabla Ząbki
3 – Kordel Kalina – Zagłębiowski Klub Szermierczy
……………………………………………
13 – Mejłun Karolina – UKS Hajduczek Olsztyn
18 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn
24 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
26 – Mikulska-Bąk Julia – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki juniorzy
1 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
2 – Denkiewicz Aleksander – UKS Szabla Ząbki
3 – Broniszewski Marcel – MUKS Victor Warszawa
3 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
……………………………………………
8 – Kowalczyk Łukasz – UKS Hajduczek Olsztyn
10 – Zastawny Paweł – UKS Hajduczek Olsztyn