Premier Mateusz Morawiecki w nowym Centrum Szermierki w Olsztynie

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził nowo otwarte Centrum Szermierki w Olsztynie. – Teraz należy życzyć sportowcom z Olsztyna samych złotych medali – powiedział podczas wizyty w Olsztynie premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu był wyraźnie pod wrażeniem inwestycji, która powstała m. in. ze środków jego kancelarii.

Właśnie oddaliśmy do użytku w Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej w Olsztynie. To inwestycja warta blisko 30 mln. zł, a aż 99 proc. tych środków to dofinansowanie z budżetu państwa. Nie ma lepszego sposobu na relaks, niż sport. Nic tak dobrze nie kształtuje charakteru, jak sport. Od teraz, z tych wspaniałych możliwości, będą mogli skorzystać szabliści w Olsztynie, a przede wszystkim dzieci i młodzież. Jestem pewien, że z tych nowych plansz do szermierki będą korzystać przyszli mistrzowie i przyszłe mistrzynie olimpijskie. Zawsze działamy zgodnie z mottem najsłynniejszych szermierzy: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

To kapitalna inwestycja, a nasi szermierze, którzy są przecież znani w Polsce, zyskują zaplecze do sukcesów olimpijskich. Miasto zyskuje znaczący obiekt, który wypełnia funkcje metropolitalne – stwierdził Jerzy Szmit, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. I faktycznie o to, żeby mieszkańcy Olsztyna wiedzieli o szermierce, dbają zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Hajduczek. Regularnie przywożą do Olsztyna medale z mistrzostw kraju i z sukcesami biorą udział w szermierczych zmaganiach międzynarodowych. W Olsztynie rośnie nowa kadra olimpijska tego szlachetnego sportu. – Warto podkreślić, że szablista Aniela Kozłowska od kilku lat znajduje się w gronie plebiscytu na 10. najpopularniejszych sportowców Warmii i Mazur, w tym roku będąc drugim najbardziej rozpoznawalnym sportowcem w regionie – podkreśla podsekretarz stanu.

Na oficjalnym otwarciu obiektu, które miało miejsce 6. września, obecny był prezes honorowy Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka oraz Jacek Słupski, sekretarzem generalnym EFC i dyrektor generalny PZSzerm. – Dla nas to niezwykłe wydarzenie. Taka sala na mapie polskiej szermierki jest czymś wymarzonym. Jeśli zdarzają się rzeczy niemożliwe, to właśnie w Olsztynie się wydarzyły. Pamiętam pierwsze rozmowy prowadzone z Krzysztofem Kozłowskim i Andrzejem Olszewskim. Widziałem ich ogromną determinację, by zdobyć odpowiednie środki na budowę. Potrafili pozyskać życzliwość ludzi. Jako przedstawiciel szermierki szczególnie im dziękuję – mówił prezes Adam Konopka.

Warto podkreślić, iż całkowity koszt budowy Centrum Szermierki wyniósł ponad 29 mln zł, w tym: dotacjom celowym z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – 11,9 mln zł; Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – ponad 12,3 mln zł oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki – 4,5 mln zł.