OOM 2023 – Szczecin

Cztery medale przywieźli z OOM w Szczecinie szabliści UKS Hajduczek Olsztyn.

Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Szczecinie (2-3 maja) olsztyńscy szabliści zdobyli cztery medale. – Kiedy w zeszłym roku wróciliśmy z czterema medalami, wydawało się, że ten sukces będzie nie do powtórzenia. Rzeczywistość okazał się piękna! Nasi zawodnicy i w tym roku czterokrotnie stanęli na olimpijskim podium. Emocji było wiele, poziom adrenaliny wysoki, a potem wielka radość i łzy wzruszenia – komentuje prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

Okazało się, że chłopaki najbardziej lubią brąz. Krzysztof Dowgierd i Łukasz Kowalczyk w turnieju indywidualnym stanęli na najniższym stopniu podium. Również w turnieju drużynowym, gdzie nasz team uzupełniony został o Alana Krycha, wywalczyli brązowy medal. Dziewczyny bardziej lubią srebro, stąd nie dziwi fakt, że w turnieju drużynowym zajęły drugie miejsce – uśmiecha się prezes i wymienia srebrną drużynę: Julia Mikulska-Bąk, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies i Marta Rozmus.

Zawodnicy ciężko przez cały rok pracowali na te sukcesy. Setki godzin na sali, setki walk treningowych i czas doskonalenia techniki fechtunku. To największa radość dla trenera, kiedy widzi nie tylko efekty swojej pracy i pracy zawodników, a widzi również łzy szczęścia, kiedy oni stają na podium, otrzymują medale – podkreśla trener Adam Sęczek.

Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży startują najlepsi zawodnicy z Polski, którzy wywalczyli kwalifikację na ten turniej. Na planszach startowali szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn: Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Alan Krych, Julia Mikulska-Bąk, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies, Marta Rozmus i Karolina Mejłun.

Pierwsi rywalizację rozpoczęli chłopcy z sukcesem kończąc fazę grupową. Dowgierd w drodze do półfinału pokonał Dominika Zubkę (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:2, Szymona Dąbrowskiego (UKS 13 Białystok) 15:8, Filipa Radocha (KKSZ Konin) 15:8, by w walce o finał uznać wyższość Aleksandra Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki) 8:15. Kowalczyk wygrał z Cezarym Mochnalem (AZS AWF Warszawa) 15:8, Konstantym Makowskim (Grodziski Klub Szermierczy) 15:4 i Krzysztofem Więchem (UKS Szabla Ząbki) 15:5. W półfinale przegrał z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki)  6:15. – Chłopcy brawurowo przeszli eliminację grupową i pewnie prezentowali się w kolejnych starciach. Zatrzymali ich bracia Denkiewiczowie. Dwa brązowe medale to świetny wynik, za który należą się wielkie gratulacje – komentuje Sobczyk. Alan Krych rywalizację zakończył na 25. miejscu.

W turnieju indywidualnym trzy szablistki dotarły do najlepszej szesnastki turnieju: Julia Mikulska-Bąk (16. miejsce), Elżbieta Mejłun (13. miejsce) i jej siostra Karolina (15. miejsce). Rozmus zajęła 18. lokatę, a Dobies 27. – Dziewczęta dobrze walczyły, choć jestem przekonany, że nie do końca wykorzystał swój potencjał. Imprezy mistrzowskie niosą z sobą dodatkowy bagaż emocji, które często przeszkadzają w złapaniu swobody, która tak potrzebna jest podczas rywalizacji sportowej – uważa Sęczek.

Drugiego dnia odbył się turniej drużynowy. Team Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk i Alan Krych rozpoczęli rywalizację od pewnej wygranej z UKS 13 Białystok 45:24. W następnym starciu musieli uznać wyższość KKSZ Konin 39:45, by w walce o brąz pewnie pokonać Pałac Młodzieży Katowice 45:28.

Najwięcej emocji przyniosła rywalizacja dziewcząt. – To była dla nas niespodzianka. Dziewczęta pokazały charakter i swoje umiejętności, pokonując w półfinale faworytki – podkreśla Sobczyk. W pierwszym meczu pokonały Grodziski Klub Szermierczy 45:33, by w półfinale wygrać z ekipą TMS Zagłębie Sosnowiec 45:40. W finale poniosły porażkę z UKS 13 Białystok 40:45. Srebrny team tworzyły: Julia Mikulska-Bąk, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies i Marta Rozmus. – Finał był emocjonujący. Prowadziła raz jedna drużyna, raz druga. Naszym zawodniczkom zabrakło nieco doświadczenia i opanowania emocji. Piękny sukces, piękne srebrne medale – uśmiecha się prezes Hajduczka.

Na wcześniejszych Mistrzostwach Polski juniorów zawodnicy z Hajduczka przywieźli dwa srebrne medale. Z OOM w Szczecinie cztery – trzy brązowe i jeden srebrny. – To ogromny sukces! Gratuluję zawodnikom i trenerom. Po raz kolejny udowodniliśmy, że szermierka w Olsztynie stoi na bardzo wysokim poziomie. Dziękuję wszystkim, w tym rodzicom, którzy angażują się w pracę klubu oraz instytucjom, które nas wspierają – podsumowuje Adam Sobczyk. Klub w tym sezonie otrzymał dotacje z Urzędu Miasta w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu, Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Chłopcy
1 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
2 – Denkiewicz Aleksander – UKS Szabla Ząbki
3 – Kowalczyk Łukasz – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
…………………………………………………………….
25 – Krych Alan – UKS Hajduczek Olsztyn

Dziewczęta
1 – Hofman Karolina – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – Wójcik Gabriela – Zagłębiowski Klub Szermierczy
3 – Gwoździńska Julia – UKS Szabla Brzoza
3 – Wasilewska Ewa – UKS 13 Białystok
…………………………………………………………….
13 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
15 – Mejłun Karolina – UKS Hajduczek Olsztyn
16 – Mikulska-Bąk Julia – UKS Hajduczek Olsztyn
18 – Rozmus Marta – UKS Hajduczek Olsztyn
27 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn

Turniej drużynowy chłopców
1 – UKS Szabla Ząbki
2 – KKSZ Konin
3 – UKS Hajduczek Olsztyn

Turniej drużynowy dziewcząt
1 – UKS 13 Białystok
2 – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – OŚ-AZS Poznań