Mistrzostwach Polski juniorów w szabli 2023

Jedno jest pewne – po Mistrzostwach Polski juniorów w szabli nazwisko Dowgierd będzie budziło respekt wśród zawodników z całej Polski. Krzysztof Dowgierd z UKS Hajduczek Olsztyn wywalczył tytuł indywidualnego wicemistrza Polski, a jako kapitan drużyny w fenomenalnym stylu poprowadził team Hajduczka, który zakończył rywalizację na drugim stopniu podium. – To były dla mnie bardzo udane mistrzostwa. Czułem się bardzo dobrze przygotowany. Mentalnie czułem, że to jest mój dzień. I był! – mówi z satysfakcją szablista. Na ćwierćfinale rywalizację zakończyła Aniela Kozłowska, która ostatecznie zajęła 5. miejsce, a drużyna dziewcząt uplasowała się na 6. pozycji.

Krzysztof Dowgierd w walce pucharowej

W Warszawie 29-29 stycznia odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów w szabli. W sumie na planszach o tytuł mistrza rywalizowało 113 zawodników, w tym dziesięcioosobowa ekipa z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies, Marta Rozmus, Julia Mikulska-Bąk, Dominika Szymaniak, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Paweł Zastawny i Oskar Kusak.

Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny. Wszyscy chłopcy awansowali do fazy pucharowej turnieju. Dowgierd w kolejnych walkach pokonał: Oskara Kwiatkowskiego (UKS Szabla Brzoza) 15:10, Filipa Józefowskiego (AZS AWF Katowice) 15:9, w ćwierćfinale Konstantego Kutka (MUKS Victor Warszawa) 15:13, by w półfinale wygrać rywalizację z Krzysztofem Kajorem (AZS AWF Katowice) 15:12. W finale przegrał z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki) 10:15. Równie dobrze zaprezentowali się inni zawodnicy, Paweł Zastawny uplasował się na 11 miejscu, Oskar Kusak na 17, zaś Łukasz Kowalczyk na 21.

Trener Adam Sęczek i Krzysztof Dowgierd

Krzysztof walczył jak natchniony. Był bardzo dynamiczny, pewny swoich akcji. To bardzo ważne w szermierce, żeby zaplanować każde starcie, każdy najmniejszy ruch ręki, który musi być zsynchronizowany z pracą nóg – komentuje Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn. – Trenerzy dobrze przygotowali nas do tego turnieju. Mieliśmy więcej treningów, spotkania z psychologiem sportu. Kiedy wracałem do domu, czułem zmęczenie, nogi bolały, ale gdzieś w środku czułem, że to ma sens, że tak trzeba, żeby zrobić dobry wynik, żeby czuć radość z efektów pracy. Dziś jestem szczęśliwy – wyznaje nowy wicemistrz Polski juniorów.

Aniela Kozłowska, piąta zawodniczka Mistrzostw Polski

Wśród zawodniczek najwyżej rywalizację zakończyła Aniela Kozłowska, plasując się tuż za podium. Pewnie wygrała walki w grupie, następnie pokonała z Nelą Maszewską (AZS AWF Warszawa) 15:14 i Karolinę Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:14, by w ćwierćfinale uznać wyższość Klaudii Malgrem (Karabela Warszawa) 9:15. – Czegoś mi brakowało, chyba konsekwencji w działaniu. Miałam momenty dekoncentracji, co przełożyło się na wyniki walk, jak i na sam ćwierćfinał, który rozpoczęłam źle. Jak to w sporcie, nie działa jeden element i sypie się całość – mówi zawodniczka, którą wspiera firma Sprint SA. – To trzecie mistrzostwa juniorów z rzędu, które kończę na ćwierćfinale. Zaczynam się śmiać, że tak się zaprogramowałam – uśmiecha się Aniela. Dobry start zaliczyły kolejne zawodniczki, kończąc mistrzostwa na: Julia Mikulska-Bąk 10. miejscu, Antonina Dobies – 13, Marta Rozmus – 20, Elżbieta Mejłun – 22, a Dominika Szymaniak na 46.

Drużyna dziewcząt z UKS Hajduczek Olsztyn

Drugiego dnia odbył się turniej drużynowy. – Bardziej stawialiśmy na dziewczęta, które jednak przegrały swój ćwierćfinał. Potem już walczyły bardzo dobrze, jednak w decydującym starciu zabrakły zbyt wielu elementów, by stanąć na podium. Niespodziankę sprawili chłopcy, którzy w pięknym stylu dotarli do finału – komentuje Sobczyk. W ćwierćfinale pokonali team UKS 13 Białystok 45:38, a w półfinale UKS Szabla Ząbki 45:39. W finale spotkali się z zespołem KKSZ Konin, który pokonał olsztyńską drużynę (Krzysztof Dowgierd, Oskar Kusak, Łukasz Kowalczyk, Paweł Zastawny) 33:45.

Wicemistrzowska drużyna

Mamy pierwsze medale mistrzowskie w kategorii wiekowej junior. To historyczny dla nas dzień, dzień ogromnej satysfakcji z ciężkiej pracy, z zaangażowania całego sztabu szkoleniowego i samych zawodników. Gratuluję wszystkim zawodnikom, byliście cudowni – uśmiecha się Sobczyk i dziękuje Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu za otrzymane wsparcie.