III Puchar Polski juniorów w szabli – Sosnowiec 2023

W Sosnowcu (14 stycznia 2023 r.) odbył się III Puchar Polski juniorów w szabli. Był to ostatni turniej klasyfikacyjny cyklu KGHM Tour Polskiego Związku Szermierczego, jak i kolejny ważny start w walce o kwalifikacje na mistrzostwa Europy i świata juniorów. – Można krótko podsumować te obie kwestie. Pełen sukces! – nie ukrywa radości prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

Aniela Kozłowska, po zwycięstwie pierwszego pucharu Polski w Koninie, 6. miejscu w Poznaniu i zajmując drugie miejsce w Sosnowcu wygrała cykl turniejów KGHM Tour. Ponadto zapewniła sobie kwalifikacje na najważniejsze dla sportowców mistrzowskie turnieje. – To pierwsze kwalifikacje w kategorii wiekowej junior wywalczone przez zawodnika z naszego klubu. Aniela nieustannie pisze piękną historię szermierki Warmii i Mazur – podkreśla Sobczyk. Sama zawodniczka do sukcesów podchodzi z pokorą. – Wiem, że bez odpowiedniego wsparcia ze strony trenerów i klubu niczego bym nie osiągnęła. To ciężka praca całego zespołu. Cieszę się z efektów wieloletniej pracy i dziękuję wszystkim za wsparcie, szczególnie kibicom, którzy licznie zamieszczają gratulacje na profilu naszego klubu – mówi Aniela Kozłowska, którą wspiera firma Sprint SA.

Aniela Kozłowska

Na planszach w Sosnowcu rywalizowało w sumie 97 zawodników, w tym szabliści z Olsztyna: Aniela Kozłowska, Antonina Dobies, Elżbieta Mejłun, Marta Rozmus, Julia Mikulska-Bąk, Łukasz Kowalczyk, Paweł Zastawny, Krzysztof Dowgierd i Alan Krych. – Wszyscy spisali się wyśmienicie, kończąc zawody na bardzo dobrych miejscach. Trzeba przyznać, że widać efekty ich codziennej pracy – zauważa A. Sobczyk i wyjaśnia, że w kategorii junior są obecnie Aniela i Paweł, reszta zawodników to juniorzy młodsi. – Tym bardziej trzeba docenić ich lokaty – dodaje prezes.

Do finału Pucharu Polski dotarła Aniela Kozłowska. Wygrała wszystkie walki w grupie, rozstawiając się do fazy pucharowej na piątej pozycji. W pierwszym starciu pokonała Anastazję Nagórską (AZS Poznań) 15:8, w kolejnej Sonię Kozanecką (Dragon Łódź) 15:12 i Gabrielę Wójcik (ZKS Zagłębie Sosnowiec) 15:14. W półfinale wygrała z Zuzanną Poradą (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:13, by w finale ulec Klaudii Malgrem (KS Karabela Warszawa) 12:15.

Walka finałowa Aniela Kozłowska – Klaudia Malgrem

Z pewnością był to dzień Klaudii. Była naprawdę w świetnej dyspozycji. Cieszę się z jej zwycięstwa, bo to w końcu nasza koleżanka z Hajduczka, która kilka sezonów temu przeniosła się do Warszawy. W finale popełniłam kilka błędów, może zabrakło nieco koncentracji, co nie zmienia faktu, że każde zdobyte podium jest ważne dla całej olsztyńskiej szermierki. Z jednej strony to motywacja dla mnie, z drugiej motywacja dla każdego, kto przychodzi na treningi, bo widzi, że można spełniać swoje marzenia, niekoniecznie wygrywając, a powoli pnąc się do góry, że sport daje wiele radości i może wnieść wiele pozytywnych kwestii w życie, począwszy od aktywności fizycznej po cudowne towarzystwo i przyjaźnie, które rodzą się wśród nas. Otaczają mnie cudowni ludzie – uśmiecha się Aniela.

Do najlepszej szesnastki turnieju awansowała piętnastoletnia Antonina Dobies. Po świetnym występie w grupach (pięć wygranych walk) wygrała walkę pucharową z Nelą Maszewską (AZS AWF Warszawa) 15:14, by w walce o ćwierćfinał ulec Ewie Wasilewskiej (UKS 13 Białystok) 5:15.

Łukasz Kowalczyk

Bardzo dobry start zaliczył również Łukasz Kowalczyk. Po przerwie spowodowanej kontuzją powrócił na plansze, docierając w turnieju do ćwierćfinału. Również wygrał wszystkie walki w grupie, a w play off pokonał Remigiusza Mrozowicza (UKS Szabla Brzoza) 15:4 i Mikołaja Przybylskiego (UKS Szabla Brzoza) 15:3. W ćwierćfinale przegrał z Marcelem Broniszewskim (MUKS Victor Warszawa) 2:15. – Pierwszy start po przerwie i sukces. To cieszy. W walce z Marcelem zabrakło wszystkiego, chyba najbardziej pewności siebie, co z zaważyło na takiej przegranej. Myślę, że kiedy dochodzi się tak wysoko, a brakuje jeszcze po przerwie odpowiedniej kondycji, to wpływa na każdą akcję – komentuje Kowalczyk.

Do najlepszej szesnastki dotarli Paweł Zastawny i Krzysztof Dowgierd. – Oczywiście każdy turniej jest inny. W szermierce o wyniku często decyduje dyspozycja dnia, jak i tydzień poprzedzający zawody. Wystarczy mniej spać, czy nie odżywiać się w odpowiedni sposób, czego efektem jest mniejsza wydolność organizmu i problemy z utrzymanie koncentracji. Wydaje się, że przed tym turniejem zawodnicy prowadzili się w odpowiedni sposób. Jeszcze raz gratuluję szablistom z naszego klubu. To był udany dzień w Sosnowcu – komentuje Adam Sobczyk.

Podium – szabla mężczyzn

Już w najbliższą sobotę Aniela i Paweł jadą na Puchar Polski seniorów do Poznania. Za dwa tygodnie (28-29 stycznia) odbędą się Mistrzostwa Polski juniorów. Na początku lutego Aniela wyjeżdża do Płowdiw (Bułgaria) na Puchar Świata juniorów. To ostatni międzynarodowy sprawdzian przed najważniejszymi zawodami – Mistrzostwami Europy i Mistrzostwami Świata.

UKS Hajduczek Olsztyn wspiera Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Przemysłówka-Holding Sp. z o.o. i Sprint SA.

Wyniki szabli kobiet
1 – Malgrem Klaudia – KS Karabela
2 – Kozłowska Aniela – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Porada Zuzanna – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Hofman Karolina – TMS Zagłębie Sosnowiec
……………………………………..
12 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn
19 – Rozmus Marta – UKS Hajduczek Olsztyn
20 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
25 – Mikulska-Bąk Julia – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki szabli mężczyzn
1 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
2 – Kajor Krzysztof – AZS AWF Katowice
3 – Nowinowski Kacper – KKSZ Konin
3 – Broniszewski Marcel – MUKS Victor Warszawa
……………………………………..
6 – Kowalczyk Łukasz – UKS Hajduczek Olsztyn
10 – Zastawny Paweł – UKS Hajduczek Olsztyn
15 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
29 – Krych Alan – UKS Hajduczek Olsztyn