II Puchar Polski juniorów młodszych – Konin 2022

W Koninie (22 października 2022 r.) odbył się II Puchar Polski juniorów młodszych w szabli. Po raz kolejny zakończył się sukcesem zawodników z Olsztyna – Krzysztof Dowgierd stanął na najwyższym stopniu podium, a Łukasz Kowalczyk wywalczył 5. miejsce. – Mamy powody do radości – uśmiecha się Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn. – Nasi szermierze po raz kolejny pokazali, że stanowią ścisłą czołówkę polskiej szabli – komentuje prezes. – To ważne dla mnie zwycięstwo, które przybliża mnie do wywalczenia kwalifikacji na Mistrzostwa Europy i świat. Oczywiście wiem, kiedy i jakie popełniłem błędy, co nie umniejsza mojego zadowolenia, a raczej motywuje do dalszej pracy – uważa Krzysztof Dowgierd.

Krzysztof Dowgierd i Łukasz Kowalczyk z trenerami – Adamem Sęczkiem i Mikołajem Grzegorkiem

Do Konina na Puchar Polski juniorów młodszych w sumie przyjechało 142 zawodników, 70 dziewcząt i 74 chłopców, w tym zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn: Antonina Dobies, Julia Mikulska-Bąk, Elżbieta Mejłun, Krzysztof Dogierd i Łukasz Kowalczyk.

Pierwsi rywalizację rozpoczęli chłopcy. Obaj wygrali wszystkie walki grupowe, awansując do fazy pucharowej rozgrywek. Łukasz w kolejnych starciach pokonał: Mikołaja Nadarzewskiego (UKS Szabla Brzoza) 15:3, Lumira Krala (Czechy) 15:9 i Kacpra Malcera (KKSZ Konin)  15:6, by w ćwierćfinale spotkać się z klubowym kolegą Krzysztofem Dowgierdem, przegrywając 11:15. Krzysztof wcześniej wygrał z Tymonem Kowal-Terlikowskim (IKS Fencer Konstancin) 15:8, Makarym Mosakiem (Grodziskie Klub Szermierczy) 15:7. W półfinale spotkał się z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki), pokonując go stosunkiem trafień 15:14, a w finale wygrał z Adamem Kaczmarczykiem (KKSZ Konin) 15:8.

Z pewnością najbardziej wymagającym przeciwnikiem był Denkiewicz, obecny lider klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego. Słabo wszedłem w walkę, przegrywając na starcie 0:5. Później zacząłem nadrabiać straty, choć końcówka była najbardziej emocjonująca. Dzięki dobrej akcji to ja zdobyłem piętnaste trafienie i mogłem cieszyć się z awansu do finału, a później ze zwycięstwa – wspomina Dowgierd.

Podium II Pucharu Polski juniorów młodszych – 22.10.2002 r. Konin

Dziewczęta również pewnie awansowały do fazy play off. Julia Mikulksa-Bąk w pierwszej walce pokonała Milenę Lewandowską (KKSZ Konin) 15:8, w kolejnej Alicję Swobodę (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:10, by następnie ulec Ewie Wasilewskiej (UKS 13 Białystok) 15:10. Elżbieta Mejłun wygrała z Leną Witkowską (KKSZ Konin) 15:4, by później przegrać z Amelią Kulką (UKS Szabla Ząbki) 15:9. Antonina Dobies po zwycięstwie z Mają Nikiciuk (UKS 13 Białystok) 15:6, musiała uznać wyższość Mariji Sinakovej (Łotwa) 7:15.

Ekipa szablistów z UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki chłopcy:
1 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
2 – Kaczmarczyk Adam – KKSZ Konin
3 – Dąbrowski Antoni – UKS Szabla Ząbki
3 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
……………………………………….
5 – Kowalczyk Łukasz – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki dziewczęta
1 – Wójcik Gabriela – Zagłębiowski Klub Szermierczy
2 – Tabędzka Lidia – Grodziski Klub Szermierczy
3 – Aksamit Marta – Zagłębiowski Klub Szermierczy
3 – Rymaszewska Antonina – O.Ś. AZS Poznań
……………………………………….
13 – Mikulska-Bąk Julia – UKS Hajduczek Olsztyn
19 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
22 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn