Puchar Europy kadetów w węgierskim Gödöllő

Świetny występ naszych szablistów w Pucharze Europy kadetów, który rozegrano 8-9 października 2022 r. w węgierskim Gödöllő. W złotej drużynie chłopców walczył zawodnik UKS Hajduczek Olsztyn Krzysztof Dowgierd. Łukasz Kowalczyk z drużyną Polska 2 wywalczył 4. miejsce. Warto podkreślić, że w rywalizacji wzięło udział 37 drużyn z całej Europy. – To wielki sukces olsztyńskiej szermierki. Nasi zawodnicy od lat znajdują się w kadrze narodowej Polski, osiągając bardzo dobre wyniki. Ten Puchar Europy i zwycięstwo drużyny z Krzysztofem Dowgierdem w składzie dają ogromną satysfakcję nie tylko zawodnikom, a również całej kadrze trenerskiej – podkreśla prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

Zwycięska drużyna Polski w składzie Krzysztof Dowgierd (UKS Hajduczek Olsztyn), Benedykt Denkiewicz i Aleksander Denkiewicz (UKS Szabla Ząbki), Filip Radoch (KKSZ Konin) w drodze do finału kolejno pokonała zespoły: Rumunia 3 – 45:21; Poland 3 – 45:27; Grecja 2 – 45:16, Włochy – 45:39. W finale spotkali się z pierwszym teamem z Rumunii, wygrywając mecz stosunkiem trafień 45:38. Doskonały wynik osiągnęli biało-czerwoni z drugiego składu (Adam Kaczmarczyk – KKSZ Konin; Łukasz Kowalczyk – UKS Hajduczek Olsztyn; Kacper Malcer – KKSZ Konin i Kajetan Moczydłowski – MUKS Victor Warszawa), którzy uplasowali się tuż za podium.

Za udany start można również uznać wyniki w rywalizacji indywidualnej. W turnieju chłopców na 216 zawodników szabliści z Olsztyna uplasowali się na: 25 – Krzysztof Dowgierd; 65 – Łukasz Kowalczyk. W rywalizacji dziewcząt na 202 zawodniczki: 85 – Ela Mejłun; 132 – Antonina Dobies; 149 – Julia Mikulska-Bąk.