I Puchar Polski juniorów w szabli – Konin 2022

W Koninie (24 września 2022 r.) odbył się I Puchar Polski juniorów w szabli. – Nie można lepiej rozpocząć nowego sezonu sportowego, jak od zwycięstwa – uśmiecha się Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn. – Zrobiła to w świetnym stylu Aniela Kozłowska, pokonując swoje rywalki w kolejnych walkach pucharowych. Przyjemnością było oglądanie jej rywalizacji, kiedy widzi się coraz dojrzalszego sportowo człowieka – podkreśla prezes i przypomina, że Aniela w tym sezonie jest najmłodszym rocznikiem w tej kategorii wiekowej. – Także jest to ogromny sukces naszej szablistki. Oczywiście pamiętajmy, że to początek sezonu, przed nami wiele turniejów, ciężkich treningów i pracy, walki o kwalifikacje na mistrzostwa Europy i świata. Jednak cieszmy się tu i teraz, mamy pierwszy w historii klubu wygrany Puchar Polski juniorów – nie ukrywa satysfakcji Adam Sobczyk. Zauważa, że bardzo dobrze na planszach zaprezentowali się również chłopcy, kończąc rywalizację na wysokich lokatach, a Krzysztof Dowgierd dotarł do ćwierćfinału pucharu zajmując 5. miejsce.

Ekipa szablistów z Hajduczka

Na planszach rywalizowało 55 szablistów i 56 szablistek, w tym zawodnicy z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Julia Mikulska-Bąk, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies, Marta Rozmus, Krzysztof Kowalczyk i Paweł Zastawny.

Po walkach grupowych wszystkie zawodniczki awansowały do play off turnieju. Aniela Kozłowska, po przegranych dwóch walkach w grupie, rozstawiła się na 14. miejscu. Na drodze do finału miała bardzo trudne przeciwniczki, co początkowo nie zwiastowało tak dobrego końcowego wyniku. W pierwszym starciu pewnie pokonała Julię Borowik (UKS 13 Białystok) 15:3. W kolejnych trafiała na szablistki TMS Zagłębie Sosnowiec, pokonując Karolinę Hofman 15:11, a następnie liderkę klasyfikacji juniorek w Polsce Zuzannę Lenkiewicz 15:9. W półfinale wygrała z Zuzanną Poradą 15:12, by w finale pokonać jej siostrę Paulinę Poradę 15:11.

Podium I Pucharu Polski juniorów w Koninie

Nie spodziewałam się, że mój pierwszy start jako juniorka w tej kategorii wiekowej zakończę zwycięstwem Pucharu Polski. Początek turnieju nie należał do najlepszych, jednak wiem, że to walki pucharowe decydują o końcowym wyniku. Przegrywasz, odpadasz – uśmiecha się Aniela, którą w tym sezonie wspiera olsztyńska firma Sprint S.A.Mnie udało się do końca zachować koncentrację i pokonać rywalki, z czego bardzo się cieszę. Z pojedynku na pojedynek czułam się pewniej, realizowałam założenia, które przekazali mi trenerzy Adam Sęczek i Mikołaj Grzegorek. Wynik świadczy o tym, że zrobiłam to bardzo dobrze – komentuje Aniela Kozłowska. Jej zwycięstwo to pierwszy krok ku wywalczeniu kwalifikacji na mistrzostwa Europy i świata. – Czy się uda? Sezon jest długi, mamy wiele startów. To zwycięstwo napawa optymizmem, jednak trzeba zachować realizm. Z pewnością nie będzie łatwo – dodaje szablistka.

Aniela podczas walki z Zuzanną Lenkiewicz

Krzysztof Dowgierd i Paweł Zastawny z pewnością start w Koninie również mogą uznać za bardzo udany. Krzysztof pewnie wygrał wszystkie walki w grupie, a w drodze do ćwierćfinału pokonał: Aleksandra Makowskiego (Grodziski Klub Szermierczy) 15:7 i Filipa Józefowskiego (AZS AWF Katowice) 15:14, by w ćwierćfinale uznać wyższość Konstantego Kutka (MUKS Victor Warszawa) 10:15. Paweł w walce o najlepszą ósemkę turnieju przegrał walkę z Aleksandrem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki) 7:15.

Udany turniej, świetne wyniki wszystkich zawodników. To cieszy i motywuje do dalszej pracy. Gratuluję wszystkim i dziękuję, że dajecie tak wielką satysfakcję swoimi wynikami dla trenerów – podsumowuje Adam Sobczyk.

Warto przypomnieć, że Aniela Kozłowska jest uczennicą XIII Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego im. Świętej Rodziny w Olsztynie, którego organ prowadzący realizuje obecnie inwestycję Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej. – Sukcesy naszych uczniów zdecydowały, że postanowiliśmy stworzyć dla nich jak najlepsze warunki rozwoju w sporcie. Pragniemy, by to miejsce gromadziło jak największą liczbę młodych, dla których sport jest pasją życia, czy też sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu – zauważa Andrzej Olszewski, prezes Stowarzyszenia Świętej Rodziny. Wyjazd szablistów wsparła olsztyńska firma Przemysłówka Holding Sp. z o.o.

I Puchar Polski juniorów w szabli – Konin
wyniki kobiet
1 – Kozłowska Aniela – UKS Hajduczek Olsztyn
2 – Porada Paulina – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Rymaszewska Antonina – AZS Poznań
3 – Porada Zuzanna – TMS Zagłębie Sosnowiec
……………………………………………..
20 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
27 – Mikulska-Bąk Julia – UKS Hajduczek Olsztyn
31 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn
34 – Rozmus Marta – UKS Hajduczek Olsztyn

wyniki mężczyzn
1 – BroniszewskI Marcel – MUKS Victor Warszawa
2 – Kajor Krzysztof – AZS AWF Katowice
3 – Kutek Konstanty – MUKS Victor Warszawa
3 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
……………………………………………..
5 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
9 – Zastawny Paweł – UKS Hajduczek Olsztyn