I Puchar Polski juniorów młodszych – Katowice 2022

Nowy sezon sportowy szermierki 2022/2023 rozpoczęty sukcesem szablisty UKS Hajduczek Olsztyn! W Katowicach (10.09.2022 r.) odbył się I Puchar Polski juniorów młodszych w szabli, na którym na podium stanął Krzysztof Dowgierd.

Zawsze pierwsze zawody są pewną niewiadomą. Trzeba przestać myśleć o przygotowaniach, a przenieść swoją koncentrację na szermiercze plansze. Mi się to udało. Jestem szczęśliwy z tak dobrego początku sezonu – mówi Dowgierd. – Większość sierpnia nasi szabliści spędzili na zgrupowaniach. Wiele godzin ciężko pracowali, aby przygotować się do rywalizacji. Każdy z nich na pucharze pokazał się z bardzo dobrej strony. Nie trzeba wygrać, by być zwycięzcą – uśmiecha się prezes klubu Adam Sobczyk.

Jest moc! Pierwsze podium w sezonie 2022/2023

W sumie na turniej przyjechało 138 zawodników, w tym szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn: Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies, Julia Mikulska-Bąk, Marta Rozmus, Karolina Mejłun i Krzysztof Dowgierd. Wszyscy, oprócz najmłodszej zawodniczki, która jest jeszcze młodziczką – Karoliny Mejłun – przebrnęli przez fazę grupową meldując się w pucharach. Do najlepszej szesnastki awansowała Elżbieta Mejłun, pokonując Annę Lubecką (UKS 13 Białystok) 15:2 i Maję Nikiciuk (UKS 13 Białystok) 15:4, by w walce o ćwierćfinał przegrać z Amelią Ostrowską (Akademia Szermierki Lublin) 9:15. Antonina Dobies wygrała z Darią Piekar (Jagiellończyk Białystok) 15:8 i Martę Aksamit (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 15:11, by w walce o ćwierćfinał ulec późniejszej zwyciężczyni Karolinie Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec) 3:15.

Na katowickich planszach rywalizowało w sumie 138 zawodników

Ze swojego kolejnego podium wywalczonym na Pucharze Polski mógł cieszyć się Krzysztof Dowgierd. Po fazie grupowej awansował bezpośrednio do drugiej rundy play off. W kolejnych walkach pokonał: Mikołaja Korzeniowskiego (Pałac Młodzieży Katowice) 15:4, Simona Cacka (Czechy) 15:7, a w ćwierćfinale Aleksandra Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki) 15:11. W półfinale trafił na jego brata i zwycięzcę turnieju Benedykta Denkiewicza, ulegając mu 11:15, plasując się ostatecznie na 3. miejscu. Już za tydzień juniorzy młodsi wystartują w Pucharze Europy w Koninie, a za dwa tygodnie swoje zmagania na planszach rozpoczną juniorzy.

Krzysztof w walce z Czechem

Wyniki juniorki młodsze
1 – Hofman Karolina – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – Wasilewska Ewa – UKS 13 Białystok
3 – Ostrowska Amelia – UKS Akademia Szermierki Lublin
3 – Tabędzka Lidia – Grodziski Klub Szermierczy
……………………………………….
12 – Mejłun Elżbieta – Hajduczek Olsztyn
13 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn
17 – Mikulska-Bąk Julia – UKS Hajduczek Olsztyn
31 – Rozmus Marta – UKS Hajduczek Olsztyn
63 – Mejłun Karolina – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki juniorzy młodsi
1 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
2 – Skorokhod Daniil – Ukraina
3 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Kaczmarczyk Adam – KKSZ Konin