Mistrzostwa Polski juniorów w szabli – Śrem

W Śremie w weekend 5-6 lutego 2022 r. odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów w szabli. Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny, drugiego – drużynowy. I tym razem szkoleniowcy z UKS Hajduczek Olsztyn mieli powody do zadowolenia ze startu swoich podopiecznych. Aniela Kozłowska dotarła do ćwierćfinału mistrzostw, kończąc rywalizację na 8. miejscu, a drużyna dziewcząt (Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun i Marta Rozmus) wywalczyły 5. lokatę, co można uznać za niespodziankę.

Kategoria junior obejmuje zawodników do dwudziestego roku życia. Nasz team był znacznie młodszy, składający się wyłącznie z juniorek młodszych. Dziewczęta przegrały tylko jeden mecz z późniejszymi tryumfatorkami mistrzostw. Warto dodać, że w sumie rywalizowało czternaście zespołów – wyjaśnia Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn. Na uwagę zasługuje również 10. lokata Oskara Kusaka. – Niestety, ze względów zdrowotnych, był jedynym reprezentantem naszego klubu. Inni chłopcy zachorowali, więc nie mogliśmy wystawić drużyny męskiej – dodaje prezes.

Pierwszy dzień mistrzostw, to rywalizacja indywidualna. W sumie na planszach w Śremie startowało 51 mężczyzn i 57 kobiet, w tym szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn: Oskar Kusak, Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun i Marta Rozmus. Oskar Kusak po świetnym występie w grupach, gdzie nie przegrał ani jednej walki, uzyskał kwalifikację od razu do drugiej rundy fazy pucharowej turnieju. W pierwszej walce pokonał Kajetana Moczydłowskiego (MUKS Victor Warszawa) 15:10, by w walce o ćwierćfinał ulec Konstantemu Kutkowi (MUKS Victor Warszawa) 4:15, kończąc rywalizację na 10. miejscu.

Zawodniczki UKS Hajduczek Olsztyn

Po walkach grupowych do fazy play off nie zakwalifikowała się Marta Rozmus. Elżbieta Mejłun w pierwszej walce pucharowej pokonała Natalię Witkowską (AZS Poznań) 15:6, by w kolejną przegrać z Pauliną Poradą (TMS Zagłębie Sosnowiec) 8:15. Aniela Kozłowska rozpoczęła rywalizację od drugiej fazy pucharów. W pierwszym starciu pokonała Martę Nowak (AZS Poznań) 15:6, w drugim Natalię Lipińską (Dragon Łódź) 15:5. W ćwierćfinale musiała tym razem uznać wyższość Klaudii Malgrem (KS Karabela Warszawa) 10:15. – Czuję lekki niedosyt, choć mam i przekonanie, że dziś zrobiłam to, co mogłam. Dotarcie do ćwierćfinału jest zawsze sukcesem i tak oceniam mój start – komentuje Aniela Kozłowska.

Drugiego dnia również nie brakowało emocji. Wśród 14 wystawionych przez kluby drużyn była ekipa z Hajduczka składająca się z juniorek młodszych: Anieli Kozłowskiej, Elżbiety Mejłun i Marty Rozmus. W pierwszym meczu o wejście do grona ośmiu najlepszych drużyn nasze szablistki spotkały się z teamem TMS Sosnowiec II. Po wyrównanym i emocjonującym pojedynku olsztynianki wygrały 45:44, co dało im awans do ćwierćfinału mistrzostw. Tu spotkały się z pierwszą drużyną TMS Sosnowiec, późniejszymi złotymi medalistkami turnieju, przegrywając mecz 24:45. Kolejne potyczki, to już zwycięstwa drużyny Hajduczka. Szablistki pokonując UKS 13 Białystok 45:43, a następnie Zagłębiowski Klub Sportowy 45:37 zapewniły sobie 5. miejsce Mistrzostw Polski.

Jesteśmy szczęśliwe, bo ten turniej możemy uznać za bardzo udany. Początek był trudny, drugi mecz raczej przesądzony, a kolejne to nasze zwycięstwa. W drużynie ważny jest jeden duch, łączące nas emocje i cel, i fakt, że wspieramy siebie, zwłaszcza w momentach słabszej postawy na planszy. Turniej drużynowy jest wyczerpujący, przeżywa się różne momenty. Ten możemy uznać za sukces – komentuje Elżbieta Mejłun.

Aniela Kozłowska dotarła do ćwierćfinału Mistrzostw Polski

Przed większością zawodników został tylko jeden start – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, która odbędzie się pod koniec kwietnia w Białymstoku. Dla Anieli Kozłowskiej i Oskara Kusaka to czas intensywnych przygotowań do Mistrzostw Europy i świata. Przez najbliższe dni uczestniczą w zgrupowaniu kadry narodowej w Spale. Później będą przygotowywać się w Olsztynie do Mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 3-7 marca w Nowym Sadzie w Serbii. – Uzyskanie kwalifikacji, to dla mnie ogromny sukces. Musiałam dużo pracy włożyć w to, by mieć taką szansę. Z pewnością będzie to nowe doświadczenie. Myślę, że na tych turniejach będę mogła pokazać swoje umiejętności, być tak po prostu zadowoloną z tego, jak się zaprezentowałam na światowych planszach – podkreśla Aniela Kozłowska, którą wspiera olsztyńska firma Sprint S.A.

W Olsztynie przygotowaniami do najważniejszych startów w karierze młodych szablistów z Hajduczka zajmie się sztab szkoleniowy: Adam Sęczek i Mikołaj Grzegorek (trenerzy szermierki), trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta Szymon Urbanowski oraz psycholog sportowy Dariusz Nowicki. Jest to możliwe dzięki darczyńcom – Fundacji Orlen, Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej i Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wyniki juniorek
1 – Skonieczna Daria – UKS Szabla Ząbki
2 – Lenkiewicz Zuzanna – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Rowińska Emilia – AZS AWF Warszawa
3 – Malgrem Klaudia – KS Karabela Warszawa
………………………………………………..
8 – Kozłowska Aniela – UKS Hajduczek Olsztyn
23 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
48 – Rozmus Marta – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki juniorów
1 – Hryciuk Szymon – AZS AWF Katowice
2 – Stasiak Olaf – KKSZ Konin
3 – Nowinowski Kacper – KKSZ Konin
3 – Broniszewski Marcel – MUKS Victor Warszawa
………………………………………………..
10 – Kusak Oskar – UKS Hajduczek Olsztyn