Dubaj – Mistrzostwa Świata w szabli

W Dubaju (kwiecień 2022 r.) odbyły się Mistrzostwa Świata kadetów w szermierce. Polskę reprezentowało w sumie sześcioro zawodników z Polski, którzy wywalczyli mistrzowską kwalifikację, w tym dwoje z UKS Hajduczek Olsztyn – Oskar Kusak i Aniela Kozłowska. – To bardzo wymagający turniej, bo biorą w nim udział najlepsi szabliści ze świata. W Dubaju na planszach walczyło 96 zawodników i 92 zawodniczki z 47 krajów. Można powiedzieć, szermiercza śmietanka świata – uśmiecha się prezes UKS Hajduczek Adam Sobczyk. I tym razem kibice olsztyńskich szablistów mają powód do ogromnej radości. Aniela Kozłowska wywalczyła 11. miejsce.

To były wyjątkowe chwile, niesamowita atmosfera. Każda walka była jakby przygodą. Stajesz na planszy przed zawodniczkami, których zupełnie nie znasz, nie wiesz, jak walczą, jaki poziom reprezentują. Trzeba wówczas dać z siebie to, co najlepsze. Mi się to udało – uśmiecha się jedenasta szablistka świata.

Aniela podczas walki z Alejandrą Beltran (Meksyk)

Już walki grupowe zapowiadały, że olsztyńska szablistka jest dobrze przygotowana do turnieju. Pokonała swoje rywalki: Alexandrę Kuvaevą z Gruzji, Jane Sit z Hongkongu, Kashish Bharad z Indii i Kalinę Atanasovą z Bułgarii ulegając jedynie Yu Teh z Singapuru. Wynik fazy grupowej pozwolił jej na bezpośredni awans do drugiej fazy play off, gdzie trafiła na koleżankę z kadry Karolinę Hofmann.

To była trudna walka. Znamy się dobrze, ostatnie tygodnie spędziłyśmy wspólnie na zgrupowaniu kadry narodowej. Walczymy na turniejach w Polsce od kilku lat. Poza tym, kiedy jedziesz na mistrzostwa świata, myślisz o tym, żeby i twoje koleżanki wypadły jak najlepiej, żeby Polska pokazała się z dobrej strony. To jest pewne obciążenie – uważa Aniela. Tę walkę wygrała 15:13. W kolejnej rundzie trafiła na reprezentantkę Meksyku Alejandrę Beltran. W tym pojedynku olsztyńska szablistka nie dała żadnych szans przeciwniczce, pokonując ją 15:3.

Prezentacja zawodniczek przed walką z Amerykanką

W walce o ćwierćfinał Aniela trafiła na późniejszą mistrzynię, Magdę Skarbonkiewicz z USA, przegrywając pojedynek o ćwierćfinał 10:15. – To była dobra walka w moim wykonaniu. Miałam dwa momenty niepewności, może dekoncentracji, kiedy straciłam po trzy trafienia po kolei. To zadecydowało o wyniku pojedynku – uważa szablistka, którą wspiera olsztyńska firma Sprint SA. – Dziękuję trenerom Adamowi Sęczkowi i Mikołajowi Grzegorkowi, fizjoterapeucie Szymonowi Urbanowskiemu i psychologowi sportowemu Dariuszowi Nowickiemu. Dziękuję mojemu pierwszemu trenerowi Adamowi Sobczykowi. To dzięki waszej pracy mogłam osiągnąć taki sukces – podkreśla Aniela Kozłowska.

Podczas walki z Magdą Skarbonkiewicz (USA)

Oskar Kusak w walkach grupowych pokonał Mathiasa Planckha z Austrii i Liama Cerasisa z Irlandii. W fazie pucharowej w pierwszej walce pokonał Georgiosa Leotona z Grecji, by w kolejnej ulec po wyrównanej walce z Keremem Caglayanem z Turcji 14:15, co dało mu ostatecznie 63. miejsce.

Radości z sukcesów swoich uczniów Anieli i Oskara nie kryje grono pedagogiczne XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Olsztynie. – Dopingujemy ich i wspieramy w każdy możliwy sposób. Dla nas to wyróżnienie, że dwoje uczniów wywalczyło kwalifikację na mistrzostwa świata – podkreśla Joanna Breńkacz, dyrektor placówki. Stowarzyszenie Świętej Rodziny właśnie z myślą o rozwoju szermierki w Olsztynie rozpoczęło inwestycję, budowę Warmińsko-Mazurskiego Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej.

Wiemy, jak ważny w rozwoju młodego człowieka jest sport. Widzimy, jak szermierka pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Dlatego na bazie tego obiektu chcemy również uruchomić klasy sportowe, by każdy, kto kocha sport, miał godne warunki do jego uprawiania. W obiekcie będą trenować również szabliści z UKS Hajduczek, którzy w ostatnich latach zdobyli liczne trofea. Warto stawiać na sport dzieci i młodzieży – podkreśla prezes stowarzyszenia Andrzej Olszewski.

Warto dodać, że przygotowanie olsztyńskich szablistów przez wieloosobowy sztab szkoleniowy było możliwe dzięki Fundacji Orlen, Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. – Przekazane nam darowizny to ogromny wkład w rozwój szermierki w regionie. Dzięki nim treningi rozpoczęło wielu młodych adeptów fechtunku. Zapraszamy tych, którzy mają swoje marzenia. Aniela z Oskarem z pewnością już wiele z nich zrealizowało – uważa Adam Sobczyk.

Wyniki kadetki

1 – Skarbonkiewicz Magda – USA
2 – Sullivan Siobhan – USA
3 – Manga Alejandra – Francja
3 – Kim Eunyu – Korea
………………………
11 – Kozłowska Aniela – Polska

Wyniki kadeci

1 – Kodirov Zuhriddin – Uzbekistan
2 – Heathcock Colin – Niemcy
3 – Morrill William – USA
3 – Ji Cody – USA
……………………….
63 – Kusak Oskar – Polska