Puchar Polski I juniorów młodszych w szabli – Katowice

19 września 2021 r. w Katowicach odbył się Puchar Polski I juniorów młodszych w szabli. Tym razem szabliści z Olsztyna nie dali szans swoim rywalom. Aniela Kozłowska i Oskar Kusak stanęli na najwyższym stopniu podium. – Warto podkreślić, iż to był bardzo mocno i licznie obsadzony turniej. Przyjechali najlepsi szabliści nie tylko z Polski, bo byli również reprezentanci z Austrii i Czech. Wynik naszych zawodników udowadnia, że warto w Olsztynie wspierać tę olimpijską dyscyplinę sportu, że mamy ogromny potencjał szkoleniowy w postaci bardzo dobrych trenerów szermierki, którzy z pasją rozwijają sportowe talenty młodych ludzi. Poza tym najlepsi mają treningi z trenerem przygotowania motorycznego Szymonem Urbanowskim oraz współpracują z psychologiem sportu Dariuszem Nowickim – podkreśla prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk. Możliwe jest to dzięki sfinansowaniu przez Fundację Orlen programu szkoleniowego olsztyńskich szablistów.

Aniela Kozłowska podczas walki pucharowej

W sumie w rywalizacji wzięło udział 99 zawodników i 69 zawodniczek. By dojść do finałów trzeba było stoczyć 12 walk. – Puchar rozpoczął się o godz. 11.00, zakończył o 18.00. Zawodnicy przez ten cały czas muszą utrzymać odpowiednią koncentrację i motywację, a warunki na sali są trudne. Tym bardziej gratuluję naszym szablistom, wszystkim, którzy stanęli na katowickich planszach – mówi prezes.

Sami tryumfatorzy nie ukrywają, że turniej był bardzo ciężki. – Były to wymagające zawody. Na sali było bardzo ciepło, co utrudnia utrzymanie przez cały czas odpowiedniej dyspozycji. Jednak jakoś trzeba walczyć – uśmiecha się Oskar Kusak. Wyraża zadowolenie z walki finałowej. – Nie czuję, żebym zrobił jakieś poważne błędy. Pojedynek ułożył się pomyślnie. Potrafiłem narzucić swoją taktykę walki, co w efekcie pozwoliło mi wygrać zawody – podsumowuje szablista.

Aniela Kozłowska w walce o ćwierćfinał spotkała się z jedną z najlepszych Austriaczek. – To była ważna walka, która otwierała mi wejście do strefy medalowej. Trudny pojedynek, co najważniejsze, wygrany przeze mnie. Późniejsze rywalki były równie wymagające. Musiałam dużo pracy włożyć w to, aby wygrać całe zawody – wyznaje Aniela. A finał mógł się zakończyć porażką, bo szablistka przegrywała już 7:12, by ostatecznie pokonać rywalkę stosunkiem punktów 15:12. – W półfinale doznałam urazu ręki. W finale musiałam przełamywać ból, który ograniczał mi swobodę ruchu dłoni i koncentrować się na walce. Udało się. Jestem szczęśliwa – wyznaje zawodniczka, której rozwój sportowy wspiera olsztyńska firma Sprint SA.

Podium juniorek młodszych

W turnieju wystartowało 99 juniorów młodszych, w tym zawodnicy z UKS Hajduczek Olsztyn – Oskar Kusak, Paweł Zastawny i Łukasz Kowalczyk (w drugiej walce doznał kontuzji i wycofał się z zawodów). Paweł po awansie do fazy pucharowej w pierwszej walce pokonał Tomasza Radke (KKSZ Konin) 15:10. W kolejnej trafił na klubowego kolegę Oskara Kusaka, przegrywając pojedynek 15:9. Oskar w następnych walkach wygrał z: Kajetanem Moczydłowskim (MUKS Victor Warszawa) 15:8, Kacprem Malcerem (KKSZ Konin) 15:10, a w półfinale z Maksymilianem Broschem (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 15:8. W finale pokonał Michała Pardelę (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:6.

Podium juniorów młodszych

Na planszach rywalizowało 69 juniorek młodszych, w tym szablistki z UKS Hajduczek Olsztyn – Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies i Marta Rozmus. Elżbieta w pierwszej walce play off pokonała Hannę Skibę (KKSZ Konin) 15:10, by w kolejnej ulec po wyrównanej walce Lidii Tabędzkiej (Grodziski Klub Szermierczy) 15:14. Antonina wygrała z Mają Kirpszą (UKS 13 Białystok) 15:7 i Julią Mikulską-Bąk (UKS Riposta) 15:12, by w kolejnym starciu uznać wyższość Zofii Pieniążek (TMS Zagłębie Sosnowiec) 11:15. Aniela w drodze do finału pokonała: Inez Graupen (KKSZ Konin) 15:5, Fridę Corn (Austria) 15:8, Julię Jakoniuk (UKS 13 Białystok) 15:5, zaś w półfinale Ewę Wasilewską (UKS 13 Białystok) 15:12. W finale wygrała z Marią Więckiewicz (UKS Szabla Ząbki) 15:12.

Aniela Kozłowska podczas walki pucharowej

Warto podkreślić, że Aniela Kozłowska i Oskar Kusak są najwyższej sklasyfikowanymi juniorami młodszymi w Polsce. Obecnie zaczynają przygotowania do Pucharu Europy, który ma się odbyć na początku października w Gödöllő na Węgrzech. – Aniela prosto z Katowic pojechał do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie przez tydzień będzie trenować z kadrą narodową seniorek. Oskar będzie się przygotowywać na miejscu w Olsztynie. Będzie to pierwszy Puchar Europy od prawie dwóch lat. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje planów i turniej się odbędzie. Każdy taki start to zbieranie doświadczenia przed Mistrzostwami Europy i Świata, które zaplanowane są na przyszły rok, a oboje mają ogromne szanse na to, by się na te wydarzenia zakwalifikować – mówi trener Adam Sęczek.

Wyniki Pucharu Polski I w Katowicach
Juniorki młodsze
1 – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn
2 – Maria Więckiewicz – UKS Szabla Ząbki
3 – Ewa Wasilewska – UKS 13 Białystok
3 – Zofia Pieniążek – TMS Zagłębie Sosnowiec
…………………………………….
13 – Antonina Dobies
30 – Elżbieta Mejłun
59 – Marta Rozmus

Juniorzy młodsi
1 – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
2 – Michał Pardela – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Aleksander Denkiewicz – UKS Szabla Ząbki
3 – Maksymilian Brosch – Zagłębiowski Klub Szermierczy
…………………………………….
25 – Paweł Zastawny – UKS Hajduczek Olsztyn