I Puchar Polski juniorów młodszych w szabli – Katowice 2023

W Katowicach odbył się I Puchar Polski juniorów młodszych w szabli, który zainaugurował sezon sportowy 2023/2024.

Pierwszy start szablistów z UKS Hajduczek Olsztyn z pewnością można uznać za bardzo dobry, aż czwórka zawodników wywalczyła awans do najlepszej ósemki turnieju (Julia Mikulska-Bąk, Antonina Dobies, Elżbieta Mejłun i Alan Krych). Julia Mikulska-Bąk wygrała swój ćwierćfinał, kończąc rywalizację na 3. miejscu. – Na osiem zawodniczek aż trzy były z UKS Hajduczek Olsztyn. Tak dobre rezultaty są osiągane dzięki ciężkiej pracy na treningach. Podczas wakacji mieliśmy trzy obozy sportowe. Każdy był objęty odpowiednią opieką trenerską. Efekty widać – podkreśla Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn.

Na planszach w Katowicach w sumie rywalizowało 129 zawodników z całej Polski, w tym szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn: Julia Mikulska-Bąk, Antonina Dobies, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Alan Krych i Samuel Myśliwiec. – Cieszę się z wywalczonego miejsca na podium. Każda przeciwniczka była wymagająca, a rywalizacja wymagała utrzymania odpowiedniej koncentracji. Tej zabrakło mi w półfinale. Myślę, że to kwestia nabrania większego doświadczenia, żeby starcia o finał nie powodowały zwiększonego stresu. Wszystko przede mną – uważa Julia.

W drodze na podium kolejno pokonała: Matyldę Mikołajczyk (Dragon Łódź) 15:7, Nelę Maszewską (AZS AWF Warszawa) 15:9, a w ćwierćfinale Amelię Kuklę (UKS Szabla Ząbki) 15:12. W półfinale przegrała z Amelią Siwek (TMS Zagłębie Sosnowiec) 11:15.

Równie dobrze zaprezentowały się Antonina Dobies, wygrywając z Emilie Leduc (AZS AWF Warszawa) 15:0, Patrycją Wasilewską (UKS 13 Białystok) 15:8, by w ćwierćfinale ulec Mai Koneckiej (AZS Poznań) 6:15. Elżbieta Mejłun pokonała Julię Gwoździńską (UKS Szabla Brzoza) 15:9, Lidię Tabędzką (Grodziski Klub Szermierczy) 15:12, przegrywając ćwierćfinał z Amelią Siwek (TMS Zagłębie Sosnowiec) 11:15.

Bardzo dobry start zaliczył Alan Krych, kończąc rywalizację na 5. miejscu (startowało 81 szablistów). Po fazie grupowej w kolejnych walkach pucharowych pokonał: Franciszka Polnika (MUKS Victor Warszawa) 15:2, Jakuba Lipińskiego (Dragon Łódź) 15:5 i Szymona Mioduszewskiego (KKSZ Konin) 15:5. W ćwierćfinale musiał uznać wyższość późniejszego tryumfatora turnieju Lumira Krala z Czech – 7:15. – Ciężko pracowałem przez wakacje. Z efektów jestem bardzo zadowolony. To mój pierwszy w życiu ćwierćfinał. Jestem przekonany, że w kolejnych turniejach uda mi się przełamać tę barierę i wywalczę pierwsze podium – uśmiecha się Alan.

Tym startem szabliści z Olsztyna rozpoczęli nowy sezon sportowy 2023/2024. – Cieszymy się nie tylko dobrymi wynikami naszych zawodników. Ogromną radością jest oddanie do użytku Warmińsko-Mazurskiego Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej w Olsztynie. To bardzo nowoczesny obiekt, który pozwoli nam na jeszcze lepsze szkolenie naszych szablistów – nie kryje radości Adam Sobczyk. Wyjazd na turniej zawodników UKS Hajduczek Olsztyn wsparli: Fundacja Orlen i Przemysłówka Holding Sp. z o.o.

wyniki chłopcy
1 – Kral Lumir – Houstka
2 – Dąbrowski Szymon – UKS 13 Białystok
3 – Lewkowski Wiktor – UKS 13 Białystok
3 – Więch Krzysztof – UKS Szabla Ząbki
………………………………………….
5 – Krych Alan – UKS Hajduczek Olsztyn
42 – Myśliwiec Samuel – UKS Hajduczek Olsztyn

wyniki dziewczęta
1 – Ostrowska Amelia – UKS Akademia Szermierki Lublin
2 – Siwek Amelia – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Mikulska-Bąk Julia – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Konecka Maja – O.Ś. AZS Poznań
………………………………………….
6 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn
7 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
11 – Mejłun Karolina – UKS Hajduczek Olsztyn