Puchar Europy kadetów w szabli – Konin 2022 r.

W Koninie 17-18 września 2022 r. odbył się Puchar Europy kadetów w szabli, w ramach którego odbył się turniej indywidualny i drużynowy.

Na planszach z sukcesami zaprezentowali się również zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn. Łukasz Kowalczyk dotarł do ćwierćfinału turnieju indywidualnego, zaś Krzysztof Dowgierd w turnieju drużynowym stanął na najniższym stopniu podium. – Kiedy zawodnicy dochodzą do poziomu kadry narodowej i osiągają pierwsze międzynarodowe sukcesy, to świadczy o tym, że musieli naprawdę ciężko pracować, wykazując się cierpliwością i wytrwałością. Oczywiście świadczy to również o poziomie szkolenia sportowego. O to zawsze dbaliśmy, czego efektem są wyniki naszych szablistów – uważa prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

od lewej: Łukasz Kowalczyk i Krzysztof Dowgierd

Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny chłopców, w którym wzięło udział 87 zawodników z dwudziestu krajów, wśród nich Łukasz Kowalczyk i Krzysztof Dowgierd. Szabliści bez trudu przebrnęli fazę grupową. Krzysztof w fazie play off pokonał dwóch Niemców – Mikę Mohringa 15:6 i następnie Karla Duengera 15:9. W walce o ćwierćfinał przegrał z Ihorem Olyshevetsem (Ukraina) 10:15, kończąc rywalizację na 15. miejscu.

Do najlepszej ósemki turnieju dotarł Łukasz Kowalczyk, pokonując Jegorsa Kuprijanovsa (Łotwa) 15:5, Shachara Dvilanskyna (Izrael) 15:6 oraz Juliana Maklakova (Niemcy) 15:8. W walce o półfinał musiał uznać wyższość Topraka Altincekica (Turcja) przegrywając 6:15. Ostatecznie Łukasz zajął doskonałe 7. miejsce. Puchar Europy wygrał zawodnik z Turcji Arda Tanerler.

Z pewnością to mój najlepszy start w dotychczasowej rywalizacji. Miałem pewną rękę, wiedziałem, co chcę zrobić. Turnieje międzynarodowe są bardzo wymagające, przyjeżdżają najlepsi zawodnicy. Tym razem wywalczyłem miejsce w ścisłej ósemce Pucharu Europy. To naprawdę świetny wynik – komentuje Łukasz Kowalczyk.

Tego dnia odbył się również turniej drużynowy dziewcząt. Julia Mikulska-Bąk z drużyną Polska 3 wywalczyła 6. lokatę, Antonina Dobies i Elżbieta Mejłun z drużyną Polska 4 uplasowały się na 7. pozycji.

Drużyna chłopców

Drugiego dnia Pucharu Europy odbył się turniej indywidualny dziewcząt oraz drużynowy chłopców. Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja drużyny Polski, w której występował szablista z UKS Hajduczek Olsztyn Krzysztof Dowgierd, która po wygranych meczach w półfinale spotkała się z teamem z Turcji, przegrywając stosunkiem trafień 27:45. W walce o trzecie miejsce pewnie pokonała drugą drużynę Turcji 45:24 stając na najniższym stopniu podium. W rywalizacji dziewcząt wzięło udział 66 zawodniczek.

Nasze szablistki z Hajduczka uplasowały się na: Julia Mikulska-Bąk 22. miejscu; Antonina Dobies 36. miejscu; Elżbieta Mejłun 55. miejscu.