XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Białystok

XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, która odbyła się w Białymstoku (27-28 kwietnia 2022 r.) zapisze się wielkimi literami w historii olsztyńskiej szermierki. Szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn zdobyli na niej aż cztery medale – najwięcej ze wszystkich klubów szablowych z całej Polski. Tytuł indywidualnego mistrza Polski wywalczyła Aniela Kozłowska, Oskar Kusak zajął trzecie miejsce. W turnieju drużynowym chłopcy (Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Paweł Zastawny) zajęli drugie miejsce, zaś dziewczęta (Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies, Marta Rozmus) ukończyły rywalizację z brązowym krążkiem.

Przed olimpiadą mieliśmy marzenia. Dziś te marzenia stały się rzeczywistością. To ogromny sukces naszych szablistów, efekt ich wytrwałej i cierpliwej pracy. To ogromy sukces całego sztabu szkoleniowego. Szczerze mówiąc, kiedy w 2008 roku swoją działalność zainicjował nasz klub, takie sukcesy wydawały się nieosiągalne. Jak widać, potrzeba lat, by wychować mistrzów. Nam się to udało, za co dziękuję każdemu z zawodników, bo na białostockich planszach pokazali swoją waleczność i determinację, a zdobyte medale są najpiękniejszym zwieńczeniem pracy włożonej w rozwój klubu i szermierki w regionie, to nagroda dla trenerów. Dziękuję wam wszystkim – komentuje Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn.

Zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn startujący w OOM w Białymstoku

Podkreśla, że tegoroczny sezon był wyjątkowy, bo dzięki darowiznom przekazanym przez Fundację Orlen, Fundację Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu rozbudowano sztab szkoleniowy o trenera przygotowania motorycznego, fizjoterapeutę Szymona Urbanowskiego i psychologa sportowego Dariusza Nowickiego. – To było dla nas cenne wsparcie. Te pieniądze pozwoliły nam również na spokojne przygotowania, na poświęcenie znacznie więcej czasu na treningi grupowe i konsultacje indywidualne, tak potrzebne do odpowiedniego rozwoju zawodników – zauważa trener Adam Sęczek i przypomina, że dwójka medalistów (Kozłowska i Kusak) wywalczyła kwalifikację na Mistrzostwa Europy i Świata, a ich start w Serbii i w Dubaju pokazał, na jak wysokim poziomie dziś stoi olsztyńska szermierka.

Prezentacja reprezentacji naszego województwa warmińsko-mazurskiego

Pierwszego dnia (27 kwietnia) OOM odbył się turniej indywidualny. – Trzeba mieć świadomość, że na olimpiadę przyjeżdżają najlepsi zawodnicy z Polski, którzy wcześniej wywalczyli kwalifikację. Tu nie ma faworytów, a dla młodych sportowców to najtrudniejszy mentalnie start. Każdej walce towarzyszą ogromne emocje – uważa Adam Sęczek. Po walkach grupowych wszystkie zawodniczki (Kozłowska, Mejłun, Dobies i Rozmus) awansowały do fazy pucharowej.

Do kolejnej rundy awansowała wyłącznie Aniela, wygrywając z Inez Graupen (KKSZ Konin) 15:5. Następną przeciwniczkę Julię Pilewską (TMS Zagłębie Sosnowiec) pokonała 15:7, a w ćwierćfinale kolejną zawodniczkę z TMS Emilię Habryn 15:14. – To był najtrudniejszy pojedynek. Źle zaczęłam i już na początku przeciwniczka odskoczyła na kilka trafień, wygrywając 0:5, a pierwszą połowę 3:8. Podczas przerwy trener Sęczek wprowadził wiele spokoju, przekazał kilka uwag, co dało mi poczucie pewności. Wiedziałam, że muszę skoncentrować się na poszczególnych akcjach, nie patrzeć na tablicę wyników, a w siebie, by zaplanować dobrze kolejne akcje – komentuje Aniela Kozłowska. Pod koniec starcia przegrywała 12:14, wystarczył najmniejszy błąd, przypadkowe trafienie, by przegrać ten ćwierćfinał. – Aniela wytrzymała do końca. Co cieszy, nie bała się robić trudnych technicznie akcji, wykazując się pewnością. Podejmowała ryzyko, robiąc swoje. To przyniosło efekt, awans do półfinału olimpiady – wspomina Adam Sęczek.

Aniela Kozłowska na planszach w Białymstoku

W półfinale OOM olsztyńska szablistka wygrała z Gabrielą Wójcik (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 15:8, a w finale spotkała się z Marią Więckiewicz (UKS Szabla Ząbki), pokonując ją 15:12, zostając mistrzynią Polski juniorów młodszych. To najlepsze możliwe zwieńczenie sezonu i rywalizacji w tej kategorii wiekowej. Od września Aniela będzie już juniorką.

Trudno jest mówić o emocjach, kiedy człowiek czuje wszystko na raz, radość, ulgę, że to koniec turnieju, niedowierzanie, a z drugiej strony satysfakcję, że postawiony sobie cel został osiągnięty. Masz też w głowie, że jutro kolejne emocje, turniej drużynowy i nie ma czasu na świętowanie indywidualnego sukcesu. Choć tak, najwięcej było we mnie radości – uśmiecha się mistrzyni Polski, którą w tym sezonie wspierała olsztyńska firma Sprint SA.

Aniela na najwyższym stopniu podium

Turniej chłopców był równie udany. Krzysztof Dowgierd i Łukasz Kowalczyk wygrali pierwsze walki pucharowe, przegrywając kolejne. Oskar Kusak w drodze do półfinału pokonał Konstantego Makowskiego (Grodziski Klub Szermierczy) 15:4, Bruna Kobla (AZS AWF Warszawa) 15:6 i Aleksandra Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki) 15:13, by w półfinale spotkać się z jego bratem Benedyktem Denkiewiczem. Początek starcia był dla Oskara udany, prowadził 8:7.

Jednak po przerwie wstąpiła we mnie jakaś niemoc. Nic mi nie wychodziło, a z każdym traconym trafieniem czułem, że jest we mnie coraz mniej pewności siebie. Niestety przegrałem, co nie zmienia faktu, że zdobycie brązowego medalu na najważniejszym turnieju w sezonie mogę zaliczyć do swoich sukcesów – komentuje Oskar Kusak, który przegrał ten pojedynek 8:15.

Oskar (pierwszy z prawej) wywalczył brązowy medal

Drugiego dnia (28 kwietnia) odbył się turniej drużynowy. – To już zupełnie inny turniej. Drużyny składają się z czterech zawodników, walczy trzech na zasadzie każdy z każdym, czyli na mecz składa się w sumie dziewięć walk. Zawodnicy muszą radzić sobie z odpowiedzialnością za zespół, tu każde trafienie może okazać się na wagę zwycięstwa – wyjaśnia trener Mikołaj Grzegorek.

Drużyny wysoko rozstawione (zależy od wyników zawodników w turnieju indywidualnym) od razu trafiają do ćwierćfinałów. Tak było z oboma teamami UKS Hajduczek Olsztyn. Chłopcy w składzie Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Paweł Zastawny w pierwszym starciu spotkali się z zespołem UKS Szabla Brzoza, pewnie wygrywając 45:20. W półfinale pokonali KKSZ Konin 45:37, by o złoty medal walczyć z UKS Szablą Ząbki. Po wyrównanym meczu olsztyńscy szabliści musieli uznać wyższość przeciwników stosunkiem trafień 39:45, powtarzając sukces z ubiegłego roku.

Srebrna drużyna Olimpiady Młodzieży

Dziewczęta w składzie Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies, Marta Rozmus w pierwszym meczy rywalizowały z Dragonem Łódź, wygrywając pojedynek 45:31. W półfinale musiały uznać wyższość UKS 13 Białystok 39:45, by w walce o brązowy medal pewnie pokonać UKS Szablę Ząbki 45:22.

Cztery medale olimpiady młodzieży to z pewnością sukces, który trudno będzie powtórzyć. Część zawodników przechodzi do starszej kategorii wiekowej. Przez pandemię, co odczuwają wszystkie kluby szermiercze, został przerwany cykl szkoleniowy zawodników początkujących. Mam jednak głęboką wiarę w to, że za rok również będziemy się cieszyć z medali, choć w naszej misji najważniejsze jest, żeby propagować wśród dzieci i młodzieży aktywny styl życia, żeby zarażać wszystkich pasją, jaką jest sport, by kolejni zawodnicy mieli marzenia i wieloletnią cierpliwą pracą dochodzili na szczyty swoich możliwości. Jeszcze raz dziękuję zawodnikom za wspaniałe emocje, jakie towarzyszyły naszym kibicom podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – podsumowuje Adam Sobczyk.

Brązowa drużyna Olimpiady Młodzieży

OOM – wyniki juniorki młodsze:
1 – Kozłowska Aniela – UKS Hajduczek Olsztyn
2 – Więckiewicz Maria – UKS Szabla Ząbki
3 – Wójcik Gabriela – Zagłębiowski Klub Szermierczy
3 – Kozanecka Sonia – Dragon Łódź
…………………………………..
18 – Dobies Antonina – UKS Hajduczek Olsztyn
23 – Mejłun Elżbieta – UKS Hajduczek Olsztyn
31 – Rozmus Marta – UKS Hajduczek Olsztyn

OOM – wyniki juniorzy młodsi:
1 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
2 – Pardela Michał – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Kaczmarczyk Adam – KKSZ Konin
3 – Kusak Oskar – UKS Hajduczek Olsztyn
…………………………………..
12 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
16 – Kowalczyk Łukasz – UKS Hajduczek Olsztyn
36 – Zastawny Paweł – UKS Hajduczek Olsztyn

OOM – wyniki drużyn dziewcząt:
1 – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – UKS 13 Białystok
3 – UKS Hajduczek Olsztyn

OOM – wyniki drużyn chłopców:
1 – UKS Szabla Ząbki
2 – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – KKSZ Konin