III Puchar Polski juniorów w szabli – Konin

W Koninie (29 stycznia 2022 r.) odbył się III Puchar Polski juniorów w szabli. W sumie w rywalizacji wzięło udział 102 zawodników (49 kobiet i 53 mężczyzn), w tym sześciu szablistów z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Marta Rozmus, Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd i Paweł Zastawny. – Po raz kolejny mogliśmy cieszyć się z sukcesu naszych zawodników. Doskonale w turnieju zaprezentowała się Aniela Kozłowska, która dotarła do finału pucharu, kończąc rywalizację na drugim miejscu – nie ukrywa radości trener i prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk. Zaznacza, że to pierwszy w historii olsztyńskiej szermierki finał w kategorii junior, czyli zawodników do 20 roku życia. Dzięki osiągnięciu takiego wyniku Aniela uzyskała kwalifikację na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Nowym Sadzie (Serbia) i na Mistrzostwa Świata w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Wcześniej na te mistrzowskie turnieje kwalifikację wywalczył Oskar Kusak.

Zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn

Dla Anieli początek turnieju był nie najlepszy. W fazie grupowej przegrała dwie walki, co dało jej rozstawienie w fazie pucharowej na dwunastej pozycji, co w konsekwencji spowodowało, że już w walce o ćwierćfinał trafiła na jedną z najlepszych juniorek w Polsce. Po wygranym pojedynku z Julią Jakoniuk (UKS 13 Białystok) 15:11, szablistka z Hajduczka stanęła na planszy naprzeciw Darii Skoniecznej (UKS Szabla Ząbki), obecnie sklasyfikowanej przez Polski Związek Szermierczy na trzecim miejscu w Polsce, pokonując ją 15:10. Następna rywalka, Klaudia Malgrem (KS Karabela Warszawa), to druga juniorka w Polsce. I w tym starciu Aniela okazała się lepsza, pokonując ją 15:10.

Obie rywalki były bardzo wymagające, a rywalizacja kosztowała mnie wiele sił. Tak naprawdę to jeszcze nie wróciłam do odpowiedniej dyspozycji fizycznej. Długa przerwa spowodowana doznanym urazem na jednym z turniejów, spowodował, że praktycznie przez październik i listopad nie trenowałam na odpowiednim poziomie. Do regularnych zajęć wróciłam dopiero pod koniec grudnia. Odczułam to w półfinale – wyjaśnia Aniela Kozłowska.

W półfinale rywalką olsztyńskiej szablistki była Natalia Laskowska z AWF AZS Warszawa. Pierwsza połowa walki należała do rywalki i zakończyła się wynikiem 3:8. – Podczas minutowej przerwy trener Adam Sęczek przekazał mi kilka uwag, co muszę zmienić w drugiej połowie walki. Wyciszyłam się. Wiedziałam, że muszę się skoncentrować na każdym ruchu, co w przypadku zmęczenia jest trudnym zadaniem. Westchnęłam do swojego anioła stróża i wróciłam na planszę – uśmiecha się Aniela. Druga część pojedynku należała już do olsztyńskiej szablistki, a walka zakończyła się wynikiem 15:12. W finale Aniela uległa Zuzannie Lenkiewicz (TMS Zagłębie Sosnowiec) 9:15. – Cieszę się z wyniku. To pierwszy mój taki sukces w kategorii wiekowej junior. Za tydzień Mistrzostwa Polski juniorów w Śremie. Po radości z sukcesu trzeba wracać do pracy, do treningów – dodaje szesnastoletnia Aniela, którą wspiera firma Sprint S.A.

Aniela wykonała dobrą pracę na tym turnieju. Co cieszy, z walki na walkę widocznie stawała się coraz lepsza, pokonując najlepsze juniorki w Polsce. Teraz przed nią i przed Oskarem Kusakiem czas przygotowań na mistrzowskie starty. Cieszą ich sukcesy, bo to wynik wieloletniego wysiłku – komentuje trener Adam Sęczek.

Podium Pucharu Polski III juniorów

Marta Rozmus przegrała swoją pierwszą walkę pucharową z Julią Borowik (UKS 13 Białystok) 8:15, Elżbieta Mejłun pokonała Natalię Troskowską (UKS 13 Białystok) 15:6, by kolejną przegrać z Ewą Wasilewską 10:15.

Po walkach grupowych trójka szablistów z UKS Hajduczek – Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd i Paweł Zastawny – awansowała do play off. Paweł wygrał pierwszy pojedynek z Mikołajem Przybylskim (UKS Szabla Brzoza) 15:6, by w kolejnym ulec Kacprowi Nowinowskiemu (KKSZ Konin) 8:15. Krzysztof Dowgierd przegrał z Adamem Kaczmarczykiem (KKSZ Konin) 14:15. Oskar Kusak pokonał Kacpra Malcera (KKSZ Konin) 15:11, by w kolejnej uznać wyższość Filipa Radocha (KKSZ Konin) 11:15.

Już w najbliższy weekend (5-6 lutego) olsztyńscy szabliści wystartują na Mistrzostwach Polski juniorów w Śremie. Później Aniela Kozłowska i Oskar Kusak – uczniowie XIII Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Olsztynie – będą przygotowywać się do Mistrzostw Europy, które odbędą się na początku marca w Nowym Sadzie (Serbia). Następny start to już Mistrzostwa Świata w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). – Cieszę się, że nasi podopieczni osiągnęli taki sukces. To efekt tytanicznej pracy pod okiem trenerów szermierki Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka, których w procesie szkoleniowym wspierają trener motoryczny Szymon Urbanowski i psycholog sportowy Dariusz Nowicki. Ten zespół będzie pracować z naszymi szablistami, przygotowując ich do najważniejszych startów w karierze sportowej – mówi Adam Sobczyk. Podkreśla, że te działania są możliwe dzięki wsparciu szablistów przez Fundację Orlen, Fundację Lotto i Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wyniki juniorek
1 – Lenkiewicz Zuzanna – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – Kozłowska Aniela – UKS Hajduczek Olsztyn
3 – Kordel Kalina – Zagłębiowski Klub Szermierczy
3 – Laskowska Natalia – AZS AWF Warszawa
……………………………………………………………
29 – Elżbieta Mejłun – UKS Hajduczek Olsztyn
34 – Marta Rozmus – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki juniorów
1 – Denkiewicz Benedykt – UKS Szabla Ząbki
2 – Broniszewski Marcel – MUKS Victor Warszawa
3 – Radoch Filip – KKSZ Konin
3 – Dzierniejko Jakub – UKS 13 Białystok
……………………………………………………………
10 – Kusak Oskar – UKS Hajduczek Olsztyn
17 – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn
31 – Zastawny Paweł – UKS Hajduczek Olsztyn